Personalizacja przestrzeni w biurze coworkingowym

Personalizacja przestrzeni w biurze coworkingowym

Wiele osób wierzy w powszechnie znany mit, że wynajmując biurko w przestrzeni coworkingowej będą musiały pracować w sztywno określonej przestrzeni. Dla osób dbających o estetyczne aspekty miejsca swojej pracy mamy jednak dobrą wiadomość! W wielu coworkach istnieje możliwość delikatnej personalizacji wynajmowanej przestrzeni tak, aby klienci biura czuli się w niej jak we własnym domu. Na jakie zmiany możecie sobie pozwolić w takich miejscach? Dziś podsuniemy Wam kilka ciekawych pomysłów.

Minimalizm czy maksymalizm? 

Choć minimalistki z pewnością docenią niewielką liczbę przedmiotów dostępną na wynajętym biurku, wiele osób może to uznać za nudne. Jeśli chcecie nieco ożywić neutralną przestrzeń i nadać jej kolorów – mamy na to kilka sposobów. I nie będą to wcale propozycje wyłącznie dla kobiet. 

  • Kolorowe pojemniki – nie oszukujmy się, kobiety uwielbiają przybory biurowe. Kolorowe tasiemki, niepotrzebne teczki i notesy, dziurkacze w kształcie kwiatuszka i kolorowe karteczki walające się po blacie to niezbędnik wielu z nas. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby jednocześnie zapanować nad chaosem i nadać wynajętej przestrzeni coworkingowej “naszego” charakteru. Kolorowe pudełeczka to koszt zaledwie kilkunastu złotych. Tym prostym sposobem możemy w ciągu zaledwie kilku minut zmienić wygląd naszego miejsca pracy. 
  • Ramka ze zdjęciem – choć dla jednym może się to wydawać idiotyczne – ramka ze zdjęciem pozwoli Wam poczuć się swobodniej w nowym miejscu pracy. Możecie w niej umieścić zdjęcie bliskiej osoby, motywujący cytat, mini plakat Waszego ulubionego zespołu lub coś całkowicie abstrakcyjnego. Ten drobny element może zapewnić Wam w coworku swoją “własną” przestrzeń. Tylko pamiętajcie, żeby robić to z umiarem. Wcale nie potrzebujecie dwudziestu ramek reprezentujących trzy różne pokolenia. 
  • Kwiaty – chociaż kwiaty są kojarzone przede wszystkim jako atrybut kobiet, to coraz więcej mężczyzn decyduje się na dodanie takiego elementu do swojego stanowiska pracy. Kaktus, aloes, zielistka, mała dracena czy fikus to kwiaty, które zdecydowanie ożywią Wasze stanowiska pracy. Pamiętajcie również o tym, że niektóre rośliny posiadają zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych obecnych w pomieszczeniach biurowych. Mogą to być zarówno środki czystości, meble, urządzenia elektroniczne czy farby. Uzupełniając swoje biurko w zielonego przyjaciela nie tylko dbacie o estetykę Waszego stanowiska pracy, ale również zapewniacie sobie pracę w nieco lepszych warunkach. Same korzyści, prawda?
  • Kubek – czasami wystarczą naprawdę małe rzeczy. Własny kubek we wspólnej kuchni sprawi, że poranny rytuał kawy zacznie Wam sprawiać jeszcze więcej przyjemności. Z czasem poczujecie się jak we własnym domu, no i nie będziecie musieli obawiać się o dzielenie się kubeczkiem z całkowicie obcą osobą. Własna ślina to jednak własna ślina! 
  • Meble – choć coworki nie oferują możliwości wniesienia własnych mebli, możecie w nich znaleźć produkty ergonomiczne. Oznacza to, że wybierając cowork nie musicie się obawiać o źle dostosowane biurka lub fotele. Obecnie większość sprzętu oferowanego w coworkach umożliwia regulację np. wysokości danego mebla. Dzięki temu możecie je dostosować do własnych potrzeb, zapewniając sobie stanowisko pracy stricte zaprojektowane pod was. 

Personalizacja mikrobiura – mikrobiuro to opcja, która oferuje Wam zdecydowanie najwięcej możliwości, jeśli chodzi o personalizację przestrzeni w coworku. Wynajmując pomieszczenie w całości możecie pozwolić sobie na nieco wyższy poziom zmian. Przykładowo możecie tutaj wstawić tablice, na których będziecie rozpisywać plan dnia. Możecie zmienić zasłony na takie, które będą kolorystycznie odpowiadały waszej identyfikacji wizualnej. Możecie również stworzyć swoją własną mini strefę relaksu, którą uzupełnicie w kolorowe poduszki i koce lub możecie postawić na całkowity minimalizm. Wynajem mikrobiura daje Wam dużo większą swobodę niż wynajem hot desku czy biurka dedykowanego.

Jakie sposoby personalizacji są najlepsze?

Możliwość personalizacji miejsca pracy to z pewnością duży atut. Należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy miejscem pracy, a przestrzenią do rozrywki. Nie zabierajcie ze sobą przedmiotów, które będą Was rozpraszały. Odpuśćcie sobie budowanie mini biblioteczki, w której umieścicie swoje ulubione pozycje. Zostawcie w domu zbędny sprzęt elektroniczny, a pstrokate “niezbędniki życiowe” chowajcie do pudełek. Pokażcie, że dane miejsce jest Wasze, ale szanujcie je na tyle, żeby czerpać z niego źródło produktywności i efektywności, a nie prokrastynacji.