Jak rozwinąć Start Up w Krakowie?

Jak rozwinąć Start Up w Krakowie?

Podobno sam pomysł to już połowa sukcesu. Co jednak zrobić, żeby rozwinąć ten pomysł tak, by czerpać z niego korzyści? Jak rozwinąć start up i jakie możliwości ku temu oferuje nam Kraków? Sprawdźmy. 

Czym w ogóle jest start-up? 

Choć start-up jest potencjalnie nowym zjawiskiem, to posiada już kilka różnych definicji. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście ta autorstwa Steve’a Blanka  – “tymczasowa organizacja, która poszukuje rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego.” Co to oznacza w praktyce? 

Start-up to nic innego jak młode przedsiębiorstwo, którego celem jest pozyskanie nowego rynku. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie posiadając dużych nakładów finansowych, pragną osiągnąć światowy sukces. Popularność start-upów można zauważyć przede wszystkim w branży IT, a ich działania koncentrują się głównie w przestrzeni wirtualnej. Jest to potencjalnie najszybsza opcja na osiągnięcie sukcesu na arenie międzynarodowej.

Jak rozwinąć start-up w Krakowie?

Chcąc rozwinąć swój biznes przede wszystkim należy “wyjść do ludzi”. W Krakowie co roku organizowane są eventy promocyjne i networkingowe dla osób związanych ze środowiskiem start-upu.

Wydarzenia:

  • Konferencja XpertsPM
  • START KRK UP krakowski tydzień startupów
  • Kraków Enterprise Mondays

Skąd pozyskać fundusze na rozwinięcie start-upu w Krakowie?

W środowisku start-upowym popularny jest tzw. bootstrapping. Polega on na wykorzystaniu wyłącznie zasobów, które sami już posiadacie. W praktyce polega to na oparciu działalności o własne oszczędności, pierwsze zyski z transakcji oraz odrobinę szczęścia. Choć niewielkie zasoby finansowe z pewnością nie są pomocne, jeśli chodzi o rozwój naszego projektu, to z pewnością mają również pewne zalety. Dzięki braku zewnętrznych inwestycji możemy całkowicie samodzielnie decydować o kierunku rozwoju naszego start-upu bez odczuwania presji ze strony inwestorów.

Jeśli jednak lepiej czujecie się mając na koncie “sześć zer”, to w Krakowie istnieje wiele miejsc, do których możecie udać się po dofinansowanie. Poza fundacjami, które skupiają się na wsparciu młodych przedsiębiorców, możecie również udać się do prywatnych inwestorów. Poniżej przedstawiamy Wam kilka możliwości. 

Pierwszym sposobem na pozyskanie zasobów finansowych jest tzw. sieć aniołów biznesu. Jest to grupa prywatnych inwestorów, którzy zazwyczaj mają już doświadczenie w działalności gospodarczej. Inwestują oni swoje prywatne pieniądze w zamian za częściowe lub całkowite udziały w danym start-upie. Czas trwania współpracy pomiędzy przedsiębiorcą, a Aniołem Biznesu określa się najczęściej od 3 do 6 lat.

 W Krakowie do sieci Aniołów Biznesu należą m.in. 

  • Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS, 
  • Regionalna Sieć Inwestorów i Inwestycji Kapitałowych RESIK, 
  • Secus Wsparcie Biznesu. 

Kolejnym sposobem na pozyskanie funduszy jest venture capital. Są to inwestycje średnio i długoterminowe, w przedsiębiorstwa znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju. Oprócz samego dofinansowania otrzymujecie również wsparcie menedżerskie, a okres zaangażowania wynosi w tym przypadku od 3 do 7 lat. 

Formy promocji

Popularnym stwierdzeniem jest, że Kraków to miasto start-upów. Z tego powodu powstało wiele miejsc (nie tylko fizycznych), w których możecie publikować informacje na temat swojego nowego przedsiębiorstwa. Przykładowo, na portalu Facebook.com możecie znaleźć grupę OMGKRK, której jednym z głównych celów jest promocja Start-upów. Możecie tam również znaleźć miejsca, w których będziecie mogli popracować za niewielkie pieniądze.

Miejsce

Początkujące firmy zazwyczaj nie potrzebują kilku piętrowego wieżowca, żeby rozwinąć swoją działalność. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku okazują się tzw. coworki, czyli przestrzenie, które możecie dzielić z innymi przedsiębiorcami czy freelancerami. Wiele z nich oferuje również darmowy dzień próbny, dzięki czemu sprawdzicie, czy Waszemu start-upowi wystarczy kilka biurek, czy potrzebujecie jednak nieco bardziej rozbudowanej przestrzeni.  Jest to naprawdę bardzo korzystna opcja dla małych przedsiębiorstw, ponieważ możecie uzyskać profesjonalny kąt za niewielkie pieniądze.

Podsumowanie

Jeśli chcecie rozwinąć start-up w Krakowie, to musicie przede wszystkim zdecydować, jakie kroki w tym kierunku zrobicie jako pierwsze. Dawna stolica Polski oferuje młodym przedsiębiorcom wiele możliwości, dzięki którym mogą zarówno pozyskać fundusze na swoje małe firmy, ale również poznać wiele osób z branży. Pamiętajcie, żeby uczestniczyć w wydarzeniach, dzięki którym wypromujecie swój start-up i być może pozyskacie nowych inwestorów. Powodzenia!