Ile kosztuje wynajem małego biura w Krakowie?

Ile kosztuje wynajem małego biura w Krakowie?

Ekspansja firmy wiąże się z powiększeniem załogi i wynajmem większego biura. Niezależnie od naszych potrzeb – zawsze wiąże się to z kosztami zmiennymi i stałymi. Czy różnią się one jednak od siebie w zależności od wielkości miast? Czy biuro w Warszawie kosztuje mniej więcej tyle samo co w Krakowie? Ile wynosi wynajem biura w centrum i czy jest to dużo droższa opcja niż te ustytuowane na przedmieściach? Sprawdźmy. 

Koszty stałe i zmienne

Wynajem biura związany jest z tzw. kosztami stałymi i zmiennymi. Pierwsze z nich to te, które ponosicie niezależnie od tego, jak często z nich korzystacie. Są to między innymi: opłata za wynajem biura, opłaty administracyjne czy ubezpieczenie sprzętu. Koszty zmienne natomiast, jak sama nazwa wskazuje, to takie, których koszt zmienia się w zależności od poziomu eksploatacji. Są to między innymi opłaty za prąd czy wodę, nakłady na surowce, materiały, towary, czy roboczogodziny. 

Cowork, a biuro

Małe firmy i Startupy na początku swojej działalności decydując się przede wszystkim na coworki. Są to miejsca tworzone głównie dla freelancerów i osób pracujących zdalnie. Jest to doskonała opcja dla osób i przedsiębiorstw, które jeszcze nie do końca wiedzą, ile przestrzeni tak naprawdę potrzebują. Coworki oferują wiele możliwości, od wynajęcia hot desku, przez biurka dedykowane, aż do całych mikrobiur. W Krakowie wynajęcia całego mikrobiura to koszt rozpoczynający się od 1200 zł.

Biuro w budynku komercyjnym, a biuro serwisowane lub w biurowcu

Biura w budynkach komercyjnych to zazwyczaj lokale w obiekcie, który dostosowany jest do celów usługowych lub handlowych. Często są to lokale, których stan wymaga odrestaurowania, a więc choć ich pierwotny koszt może być niższy – finalnie może przewyższać nasze finansowe możliwości. 

Biura serwisowane czy biura w biurowcach to lokale ściśle przeznaczone pod wynajem biurowy. Chociaż te opcje są stosunkowo droższe niż w budynkach komercyjnych, to zazwyczaj wyposażone są już w meble i niezbędny sprzęt. Dla początkujących firm jest to bardzo duże ułatwienie zarówno finansowe, jak i logistyczne. Pamiętajmy jednak, że prawie każdy wynajem lokalu wiąże się z kaucją. Stosunkowo im większy czynsz miesięczny za wynajęcie lokalu, tym wyższa jest kaucja. Biurowce ponadto doliczają sobie dodatkowe opłaty np. za parking, umieszczenie logo w holu czy dostęp do sali konferencyjnej. 

Ile kosztuje wynajem małego biura w Krakowie?

Koszty różnią się przede wszystkim ze względu na metraż, lokalizację oraz standard wyposażenia. Dodatkowe elementy, które wpływają na cenę to: usługi serwisu sprzątającego, benefity (zniżki na paliwo, opieka medyczna), dostęp do strefy relaksu, dostępność sali konferencyjnej czy parkingu przeznaczonego dla klientów. Głównym aspektem przy cenie biura jest przede wszystkim ilość pomieszczeń, które są nam niezbędne. Ceny sięgają nawet 144 zł/m2. Są one porównywalne do cen metra kwadratowego za biuro na warszawskim Mokotowie.

Przez małe biuro rozumiemy przede wszystkim lokale do 30m2. Według Morizon.pl najtańsze biura znajdziemy oczywiście na Prądniku Czerwonym (31-55/m2) i na Grzegórzkach (41-58/m2). Najdroższa opcja to Stare Miasto (71-76/m2), a kolejna dzielnica w rankingu to Podgórze (69-77/m2). Zgodnie z przepisami lokale o powierzchni 15-25m2 przeznaczone są dla maksymalnie 6 pracowników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura?

Choć małe biura często kojarzą się z małymi potrzebami, niestety w praktyce wygląda to inaczej. Decydując się na wynajem przestrzeni praktycznie zawsze musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Są to przede wszystkim lokalizacja, skomunikowanie z innymi częściami miasta oraz dostępność miejsca spotkań z potencjalnymi klientami. Drugorzędnymi aspektami powinny być takie rzeczy jak np. dostępność strefy relaksu, benefity pracownicze w postaci zniżek (parkingowych czy gastronomicznych) oraz estetyka wnętrz. Średnia cena biura do 30m2 to około 2000 tysięcy złoty.

Źródła:

https://www.otodom.pl/wynajem/lokal/krakow/#