Czy coworking to dobry wybór dla start-upu?

Czy coworking to dobry wybór dla start-upu?

W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie start-upu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności, ale chciałyby spróbować swoich sił w biznesie. Żeby nasza nowa firma od samego początku reprezentowała profesjonalny poziom, warto zapewnić sobie miejsce, w którym będziemy przeprowadzać spotkania biznesowe i które będziemy mogli umieścić na naszych wizytówkach. Wydaje się, że najlepszą opcją dla początkujących firm jest cowork. Z czym wiąże się praca we współdzielonej przestrzeni? Sprawdźmy. 

Coworking – co to jest?

Coworking (z ang. co-working, czyli wspólna praca) to nic innego jak wynajęcie biura/mikrobiura w przestrzeni współdzielonej z innymi użytkownikami. Obecnie trend na coworki silnie widoczny jest w dużych miastach, ale coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ekspansję swoich działań i przenosi się do małych, rodzinnych miasteczek. Cowork to doskonała opcja dla małych firm z krótkim stażem, ponieważ umożliwia wynajęcie nawet tylko kilku biurek. Wraz z rozwojem waszego start-upu możecie zdecydować się na wynajem kolejnych miejsc, świadomienie kontrolując wydatki. 

Otoczenie

Biura coworkingowe zazwyczaj usytuowane są w centrach miast, dzięki czemu posiadają łatwy dojazd. Jest to zaleta nie tylko dla osób wynajmujących, ale również dla klientów biznesowych, z którymi będziecie odbywać spotkania. Dzięki wynajęciu biura czy biurka w centrum miasta często zapewniacie sobie jednocześnie liczne miejsca gastronomiczne, sklepy z artykułami biurowymi lub inne lokale przeznaczone na rozrywkę. Takie biura to dobry wybór dla start-upów, ponieważ zapewniają Wam doskonałą lokalizację przy mniejszych kosztach. Decydując się na wynajem całego biura w centrum, musimy się liczyć z kolosalnym wydatkiem, na który początkujące start-upy często nie mogą sobie pozwolić. Wybierając cowork zyskujecie wiele innych, pobocznych korzyści. Otoczenie wewnętrzne to również kopalnia wiedzy i kontaktów, ponieważ spotkacie tam wielu specjalistów reprezentujących różne branże. Kto wie, być może nawet potencjalnych inwestorów lub przyszłych pracowników?

Udogodnienia

Decydując się na cowork, możecie zapewnić sobie wiele dodatkowych elementów, takich jak np. obsługa przesyłek pocztowych, rejestracja działalności na konkretny adres czy miejsce spotkań z klientami. Jest to oczywiście duża oszczędność pod względem czasu, ale również dzięki temu sprawicie, że Wasza firma od samego początku będzie wyglądać profesjonalnie.

Pracując w przestrzeni coworkingowej zapewniacie sobie również dostęp do niezbędnych sprzętów biurowych, szybkiego Internetu, a często nawet do darmowych konsultacji prawniczych. Dla początkujących, małych przedsiębiorstw to spore udogodnienie. Szukając przestrzeni do pracy dla start-upów warto wypróbować biura coworkingowe. 

Koszt

Wynajem mikrobiura lub kilku biurek, które umożliwią nam swobodną pracę to dużo niższy koszt, niż wynajem biura w całości. Dzięki temu już na starcie zapewniacie sobie spore oszczędności. Możecie je zatem zainwestować w coś, co przyniesie Wam dodatkową korzyść, np. reklamę. Rozpoczynając swoją działalność nie wiecie jeszcze, jak szybko Wasz start-up będzie się rozwijał i jak duże biuro będzie Wam finalnie potrzebne. Z tego powodu cowork to idealne rozwiązanie, ponieważ umożliwi on Wam swobodną ekspansję przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów wstępnych. Wiele biur coworkingowych oferuje bezpłatny dzień próbny, dzięki czemu możecie samodzielnie sprawdzić, jakie warunki panują w danym miejscu i czy tamtejsza atmosfera pracy Wam odpowiada. W naszym coworku również możecie skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełnicie formularz kontaktowy na naszej stronie

Podsumowanie

Czy coworking to dobry wybór dla start-upów? Okazuje się, że tak. Pozwala on nie tylko na pomniejszenie kosztów (co jest istotnym elementem dla młodych przedsiębiorstw), ale również na networking. We współdzielonej przestrzeni możecie nawiązać kontakty, które na pewno przydadzą się Wam w przyszłości. Poza tym, samo otoczenie specjalistów jest motywujące, a przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają w świat biznesu mogą się w takim miejscu naprawdę wiele nauczyć. Dzięki elastycznym możliwościom, które oferuje cowork pod względem wynajmu przestrzeni, zapewnicie sobie odpowiednią ilość miejsca do pracy. Z czasem będziecie mogli również tę przestrzeń poszerzać, nie wydając jednak zbędnych pieniędzy już na samym stracie. Dodatkowo, coworki często zlokalizowane są w dobrze skomunikowanych miejscach i oferują możliwości lekkiej rozrywki w momencie kryzysu wewnętrznego. Warto wybrać się na dzień testowy w coworku i przetestować dostępne możliwości.