Coworking – co to jest?

Coworking – co to jest?

Chociaż moda na coworking coraz mocniej się rozwija, wciąż wiele osób wciąż nie orientuje się, co to w ogóle jest.Dziś postanowiliśmy nieco Wam przybliżyć możliwości, które oferują przestrzenie coworkingowe. Jeśli macie wątpliwości co do tego, jaki rodzaj wynajmu wybrać — dziś postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Coworking— skąd to się wzięło?

Cała idea coworkingu przywędrowała do nas aż ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze biuro coworkingowe powstało w San Francisco w 2005 roku. Była to przestrzeń oferująca zaledwie kilkanaście miejsc pracy, z których można było korzystać dwa razy w tygodniu.Pomysł na pracę w mniej formalnym niż korporacja miejscu spodobał się jednak na tyle, że pierwsze miejsca w coworkach trzeba było rezerwować z dużym wyprzedzeniem.Początkowo cowork założony przez Brada Neuberga był organizacją non-profit, która skupiała w jednym miejscu osoby karmione dużą dawką motywacji. Neubergowi zależało na tym, żeby stworzyć przestrzeń bez sztywnych zasad, w której lunche jedzone są wspólnie, a atmosfera, pomimo braku rygorystycznych zasad, miała motywować do pracy.Pomysł na organizację non-profit przerodził się w prawdziwy biznes, a coworki Hat Factory są obecnie gigantem w tej branży. 

Coworking w Polsce

Choć nadal wiele osób nie słyszało nigdy o coworkach, to pierwsze biuro tego typu powstało w Polsce już w 2007 roku! W wynajętym mieszkaniu w Poznaniu powstał pierwszy cowork, założony przez trzyosobowy zespół Netguru. Publikacje na temat coworków pojawiły się w polskiej prasie już w październiku 2007 roku. Pierwsze oficjalne biuro otwarte zostało w Warszawie już w 2008 roku. 

Co to jest przestrzeń coworkingowa?

Choć sprawa wydaje się prosta, wynajem biurka w coworku nie jest wcale taki oczywisty. Do dyspozycji klientów w przestrzeniach coworkingowych są biurka lotne (tzw. hotdeski), biurka dedykowane oraz całe biura.W zależności od Waszych potrzeb możecie zdecydować się na opcje mniej lub bardziej zaawansowane. 

  • Hotdesk— biurka lotne to stanowiska pracy, które nie są przypisane do jednej, konkretnej osoby. Często posiadają limit czasowy, a dostęp do biurka trzeba uzgodnić z innym klientem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują biurka tylko raz na jakiś czas. Doskonale sprawdzi się jako rozwiązanie dla studentów w trakcie sesji, jako miejsce pracy przy realizacji dodatkowego projektu lub jako odskocznia od pracy w domu.
  • Biurko dedykowane — nieco bardziej zaawansowana opcja. “Dedyki”zapewnią Wam dostęp do biura bez żadnych ograniczeń czasowych oraz w systemie 24/7. Choć są bardziej kosztowną opcją niż biurka lotne, zapewniają wam wiele więcej korzyści. Są to m.in. zamykane szafki, własny komplet kluczy, możliwość zostawienia na biurku całego niezbędnego sprzętu i rzeczy prywatnych, dostęp do sali konferencyjnej oraz wiele, wiele innych.Tę opcję polecamy dla osób, które potrzebują miejsca pracy na co dzień i które chcą zapewnić sobie profesjonalną przestrzeń. 
  • Biuro — najbardziej zaawansowana opcja. Wynajem biura to obecnie koszt kilku tysięcy złotych, choć w centrach wielkich miast, może on być jeszcze wyższy.To doskonała opcja dla małych firm oraz Start-upów, które dopiero zaczynają swoją działalność. Wynajem prywatnego biura gwarantuje Wam większy poziom prywatności oraz pełen profesjonalizm. Wynajem biura, tak jak wynajem biurka dedykowanego, również wiąże się z całym pakietem korzyści. 

Jak wybrać odpowiednią opcję dla siebie? 

Choć lista opcji oferowanych przez coworki nie jest wcale długa, może jednak sprawiać kłopoty. Przed wyborem danego miejsca i podpisaniem umowy zastanówcie się, ile czasu będziecie spędzać w coworku oraz jakie rzeczy są Wam potrzebne w codziennej pracy.Jeśli lubicie mieć coś “swojego”to zdecydowanie zalecamy Wam wybór biurka dedykowanego, a jeśli szukacie lekkiej odskoczni od pracy w domu — hotdesk będzie opcją idealną!Nie zapominajcie również o tym, że wiele biur coworkingowych oferuje darmowy dzień próbny, podczas którego będziecie mieli możliwość przetestowania oferowanych usług i panujących warunków. 

Podsumowanie

Współdzielenie przestrzeni rozwija się w naszym kraju już od ponad dekady i nawet przedsiębiorcy z małych miast decydują się na otwarcie biznesu właśnie w tym kierunku.Choć wiele osób uważa, że wynajęcie biurka wiąże się z brakiem swobody i codzienną pracą od 8:00 do 16:00 to w rzeczywistości wcale tak nie jest.Przed wyborem coworku warto jednak przeanalizować dokładnie swoje potrzeby i wybrać miejsce, które będzie odpowiadało Wam pod względem ceny, lokalizacji, benefitów czy nawet walorów estetycznych.Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Wam, co to jest przestrzeń coworkingowa i jaki rodzaj oferowanych usług powinniście wybrać!